Сьогодні, ми продовжуємо нашу серію публікацій про свердловинні заглибні (глибинні) насоси. Часто-густо, коли постає питання купити насос для свердловини, та організувати правильну систему водопостачання будинку, то тут відразу виникають деякі труднощі у виборі такого насоса. Для того, щоб правильно купити насос для свердловини, потрібно знати певні параметри свердловини, такі як: глибина свердловини водопостачання, дебіт свердловини, діаметр труби фільтрово-експлуатаційної колони, статичний рівень води у свердловині, динамічний рівень води у свердловині, результати хімічного аналізу води. Звичайно, найпростіше скористатися нашим спеціалізованим сервісом з вибору насосів, який допоможе вибрати насос, але, якщо Ви хочете самостійно вибрати насос, то вам перш за все потрібно взнати, що таке дебіт свердловини чи колодязя, та якої потужності, відповідно купити глибинний насос. Про це ми і поговоримо у публікації.
Що таке дебіт свердловини чи колодязя?
Спочатку усвідомимо, що таке дебіт джерела водопостачання (у даній статті ми будемо розглядати тільки колодязі та свердловини, як найбільш поширені джерела водопостачання для приватних потреб).
Дебіт – об’єм рідини, яка надходить у джерело водопостачання з водоносного шару землі за одиницю часу, а простіше – це об’єм води, яку свердловина здатна видавати за годину.
Тут варто зазначити, що встановлений дебіт водного джерела (при водопостачанні приватних будинків ми найчастіше говоримо про свердловини або колодязі) повинен бути стабільним протягом тривалого періоду часу.
Дебіт конкретної свердловини або колодязя залежить в першу чергу від гідрогеологічних особливостей даної місцевості, від глибини свердловини чи колодязя і місцерозташування приймального фільтра.
- Дебіт колодязів часто знаходиться на рівні 0,3-1 м³/год.
Дебіт свердловин сильно різниться залежно від їх глибини і району місцезнаходження:
- Свердловини пробурені на вапняку часто можуть забезпечити бажані для приватного будинку 1,5-3 м³/год.
- Неглибокі свердловини на пісоку похвалитися таким дебітом не можуть, тут найчастіше в паспорті свердловини може бути вказано значення дебіту до 1 м³/год.
Як визначити дебіт свердловини?
Для приватних потреб дебіт часто визначається орієнтовно, так як за всіма правилами ця процедура може зайняти не одну добу. Причому визначати дебіт необхідно тільки після прокачування свердловини, яке також повинно тривати тривалий час.
Часто бурильники роблять мінімальну кількість замірів та орієнтуючись на побажання конкретного замовника видають шуканий дебіт. Іншими словами, якщо на конкретному об’єкті потрібно близько 2 м³/год і по перших розрахунками свердловина може це забезпечити, в паспорт свердловини запишуть саме це значення і далі проводити замірів не будуть.
За технологією, дебіт визначається шляхом відкачування води тривалий час насосом для свердловини або декількома такими насосами з різною продуктивністю, при цьому обов’язково знаходять питомий дебіт (більш точний показник, що показує зміну дебіту свердловини при певному зниженні динамічного рівня води).
Значення дебіту вписується бурильною організацією в паспорт свердловини – основний документ, який видається власнику після закінчення робіт з буріння і містить всю інформацію про конкретній свердловині. Саме на підставі цих даних можна точно підібрати насос для свердловини. Тому ми не радимо купувати насос до того, як свердловина або колодязь будуть готові.
Цілком логічно припустити, що потужність заглибного насоса не повинна перевищувати дебіту джерела. Чим це загрожує цілком зрозуміло – може виникнути ситуація, при якій насос повністю відкачає воду, яка знаходиться над ним, при цьому стандартний насос продовжить свою роботу і врешті-решт вийде з ладу. Сухий хід – це неприпустимий режим роботи для всіх заглибних насосів. Причому для колодязів така ситуація більш ймовірна, адже в колодязі менший стовп води, та й дебіт у них невисокий. Якраз тому більшість колодязних насосів оснащуються поплавковими вимикачами, в якості страховки від роботи без води. Однак і в свердловині з невисоким дебітом виникнення сухого ходу – цілком реальна ситуація, особливо якщо насос для сверловини підібраний з запасом по продуктивності. Але й для такого випадку ви зможете підібрати насос.
У даний час, коли кожна гривня на рахунку, ми радимо звернути увагу на серію насосів Водолій БЦПЕ 0,32 У. Номінальна потужність такого насоса для сведловини складає 1,15 м³/год (0,32 л/с), при цьому мінімальна витрата насоса лімітована значенням 0,36 м³/год. Це означає те, що завод гарантує справну роботу насоса з розрахунковим ресурсом навіть при такій маленькій потужності. Тут доречно буде нагадати, що експлуатація насосів з потужністю нижче допустимого значення, призводить до більш швидкого його виходу з ладу (внаслідок гіршого охолодження електродвигуна і підвищених навантажень на підшипники). Наприклад, переважна більшість імпортних насосів не допускають роботу свердловинного насоса з витратою нижче 0,5 м³/год. Однак навіть при використанні насоса Водолій краще все-таки завбачливо встановити захист від сухого ходу. У найпростішому випадку це може бути реле тиску з захистом по сухому ходу.
З часом дебіт джерела знижується (інтенсивність цього процесу теж є унікальною характеристикою конкретного джерела). Повернути свердловині або колодязю колишню продуктивність можна прочищенням фільтра та експлуатаційної труби (трубу в якій встановлюється насос) або ж чищенням колодязя. Однак тут все залежить від професіоналізму компанії проводить такі роботи.
Але, все ж таки, якщо потрібно купити глибинний насос для свердловини чи криниці, краще порадитись із спеціалістами в даному питанні. Тому, наші працівники, залюбки допоможуть Вам вирішити це питання.
Ми хочемо допомогти Вам купити насос та підібрати насосне обладнання для власних потреб. Якщо у Вас виникли питання щодо насосів, насосного обладнання чи приладів опалення, то пропонуємо Вам скористатися нашими сервісами для допомоги у виборі обладнання, та для швидкого зв'язку з нашими менеджерами:
Підібрати насос | Написати нам | Замовити дзвінок | Магазин насосів |