По статистиці близько 60% всіх руйнувань насосів та проривів трубопроводів виникають через гідроудар, який являє собою короткочасний, різкий і значний стрибок тиску в трубі, який виникає в результаті раптової зміни швидкості потоку рідини. Ознаки, що супроводжують гідроудар – це клацання, стукіт та інший шум, який виникає в трубопроводі. Багато хто не звертає на це уваги, але гідроудар в системі водопостачання призводить до пошкодження насоса, появі тріщин у трубах. Власники приватних будинків з неграмотно прокладеними комунікаціями часто чують характерне клацання і стукіт, який сигналізує, що в замкнутій системі відбулося короткочасне різке підвищення тиску в результаті раптової зупинки руху рідини в трубі. Коли потік рідини, який рухається з визначеною швидкістю зустрічається з перешкодою(повітря або запірна арматура), швидкість його змінюється не відразу, а ось об’єм швидко збільшується, тиск зростає і іноді досягає 10 і більше атмосфер. Якщо “надлишку ” немає куди подітися, то виникає ризик розриву труби або корпусу насоса.
Можливі причини гідроудару: запуск, зупинка і неполадка насоса або його аварійне відключення, повітря в системі, різка зупинка потоку рідини в контурі, яка викликана швидким відкриттям-закриттям запірної арматури(кранів, засувок…). Остання причина є найбільш типовою з того часу, коли вентильні крани з їхнім плавним ходом замінили більш сучасними кульовими кранами. З точки зору профілактики гідроудару, вентильні крани є значно ефективніші ніж кульові. В випадку, коли з системи не видалили повітря, то при відкритті кульового крану відбувається зіткнення повітряної маси і рідини, яка практично не піддається стисканню і в результаті тиск може зрости до кількох десятків атмосфер.
Наслідки гідроудару можуть бути дуже плачевними, особливо для старих трубопроводів. Найбільш простий та надійний спосіб вберегтися від гідроудару – це плавне вмикання і вимикання запірної арматури. Суть в тому, що плавне вмикання і вимикання розтягує в часі процес підвищення тиску. Що стосується насосів, то ідеально є використовувати автоматику, яка регулює оберти двигуна. В такому випадку насос дуже плавно підвищує тиск в системі після запуску і також планомірно діє в зворотньому порядку. Програмне обладнання не просто відслідковує зміну тиску, але і здійснює автоматичне регулювання напору. Найкращий ефект дає комплексна модернізація системи, що запобігає гідро удару. Важливим елементом в системі опалення і водопостачання є компенсатор гідро удару(демпфер або гідроакумулятор) – пристрій, який виконує відразу три важливі завдання: накопичує(акумулює) рідину, приймає надлишок рідини з системи і цим самим сприяє зниженню тиску в ній і відповідно сприяє гасінню гідроудара, якщо він виникає. Компенсатор гідроудару встановлюється в найбільш «небезпечних» місцях. Він являє собою герметичний стальний бак з еластичною мембраною і вбудованим повітряним клапаном.
Ми хочемо допомогти Вам купити насос та підібрати насосне обладнання для власних потреб. Якщо у Вас виникли питання щодо насосів, насосного обладнання чи приладів опалення, то пропонуємо Вам скористатися нашими сервісами для допомоги у виборі обладнання, та для швидкого зв'язку з нашими менеджерами:
Підібрати насос | Написати нам | Замовити дзвінок | Магазин насосів |