Замовлення зворотнього дзвінка

Поверхневий чи глибинний насос? Який вибрати?

Майже кожен дачник, хоча і не обов’язково дачник, свого часу замислювався над цим питанням. Якому обладнанню ж все-таки краще віддати перевагу, глибинному чи поверхневому насос? Щоб розібратися з цим, спочатку визначимо точки дотику, або, точніше сказати, області застосування, де можливо використовувати обидва типи цих насосів, а потім проведемо порівняльний аналіз насосів відповідно до основних критеріїв їх використання.

Відразу потрібно сказати, що вся інформація, викладена в даній статті, повинна розглядатися тільки стосовно до побутового насосного обладнання. А мета цієї статті, не в наказовому порядку знайти фаворита, а звернути увагу на основні критерії (про які іноді навіть не замислюються), які допоможуть зробити правильний вибір. Навіть більше, наші фахівці, при спілкуванні з клієнтами, та допомозі у виборі насосного обладнання, також користуються цими ж самими критеріями порівняння, правда більш розширеними з професійної точки зору. Тому, навіть прочитавши цей матеріал, всеодно радимо, зателефонувати  фахівцям СНК “Техномаш-Львів”, для більш детального обговорення нюансів підбору насосу, що підійде саме для Ваших цілей.

Область застосування поверхневого та глибинного насосів

З насосами глибинними все більш-менш зрозуміло. Обмежимося розглядом побутових свердловинних (колодязних) 4″ насосів, які можуть конструктивно забезпечити видачу рідини від 0,5 до 16 м³/год, і напір до 200 метрів (середні по виробниках значення). Наприклад, насоси Водолій здатні забезпечити максимальну видачу рідини до 9 м³/год, при цьому максимальний напір насосів досягає 150 метрів.

З поверхневими насосами (або насосними станціями на їх основі) дещо складніше. Насоси із вбудованим ежектором здатні гарантовано підняти воду з 8-ми метрової глибини.

Насправді, 8 метрів – це не просто загальна висота всмоктування, сюди входить безпосередньо перепад висот між місцем установки насоса і динамічним рівнем води, втрати напору по довжині всмоктуючої труби і всі місцеві втрати. Тобто якщо насос знаходиться на відстані наприклад 40 метрів від свердловини, де рівень води знаходиться на позначці – 8 метрів, насос не зможе підняти воду при таких умовах або буде працювати в режимі кавітації, так як загальні втрати на всмоктуванні в цьому випадку будуть близько 9,5 метрів (безумовно це значення залежить від діаметра трубопроводу).

Поверхневий чи глибинний насос? Який вибрати?

Як відомо, теоретична максимальна висота підйому рідини відцентровим насосом становить близько 10,3 метра (при нормальному атмосферному тиску в +101325 Па). У реальному житті існують витрати на тертя по довжині водопідйомної труби, місцеві витрати в приймальному клапані, поворотах, засувках, тощо, плюс атмосферний тиск не завжди постійний. Також на параметри всмоктування впливає температура рідини (підвищується тиск насичених парів). З урахуванням вищесказаного, ми і приходимо до заявленої більшістю виробників насосів цифрі – 8 метрів.

На практиці трапляється, що насоси дійсно можуть працювати, подаючи воду з більшої глибини. Але немає ніякої гарантії, що насос не стане в певний момент працювати в режимі кавітації, або близькій до нього, що призведе до його швидкого виходу з ладу. Витрати рідини подібних самовсмоктувальних насосів варіюють в середньому від 1 до 4 м³/год, при цьому напір, створюваний насосом в напірному патрубку змінюється від 20 до 50 м.вод.ст. (2,0-5,0 бар). Цього цілком достатньо для переважної більшості випадків застосування насосів у будь-якому приватному господарстві.

Існує ще один клас поверхневих насосів, здатних підняти воду з глибини до 40 метрів. Це насоси із занурювальним (виносним) ежектором (саме «ежектор» а не «інжектор»). В даному випадку в свердловину (колодязь) від насоса йтиме дві труби, в кінці яких і встановлюється ежектор. По одній трубі вода буде підніматися нагору до насоса, а по другій трубі частина цієї води буде надходити назад до ежектору і змішуватися з основним потоком рідини в профільованому каналі, в якому створюється додатковий локальний перепад тиску. Цим забезпечується підсмоктування у висхідний потік нової порції рідини з колодязя, з передачею йому частини кінетичної енергії рідини що повертається. Таким чином, можливо підняти воду з глибини більш ніж 8 метрів, але так як частина води повертається назад, то вихід таких насосів невеликий і знаходиться на рівні від 0,4-1,5 м³/год.

Таким чином, ми отримаємо таку область застосувань, де можливо використовувати як поверхневий насос, у складі насосної станції, так і глибинний насос: будь-який колодязь або свердловина з діаметром від 100 мм (для 4″насосів), де динамічний рівень води знаходиться на рівні до 40 метрів (якщо достатній об’єм води до 1,5 м³/год), або на рівні до 8 метрів (якщо необхідний об’єм води понад 1,5 м³/год).

Тобто при наявності неглибокої піщаної свердловини або колодязя питання вибору між двома нашими варіантами встане неминуче.

Тепер перейдемо безпосередньо до порівняння за кількома критеріями:

Споживана потужність

Насосна станція будь-якого європейського або вітчизняного виробника при роботі з глибини всмоктування 5 метрів, здатна в напірній магістралі забезпечити подачу рідини в 1,8 м³/год з напором 30 метрів матиме споживану потужність рівну або вище 0,9 кВт (не плутати з номінальною потужністю, зазначеною в паспорті насоса; споживану з мережі потужність, найчастіше виробники з різних причин не вказують).

за інших рівних умов глибинний насос матиме меншу потужність

За інших рівних умов глибинний насос матиме меншу потужність

Насос глибинний з ідентичними параметрами матиме меншу споживану потужність. Наприклад, глибинний насос Водолій БЦПЕ 0,5-32 У при роботі з глибини 6 метрів (динамічний рівень 3 метра), що забезпечує в напірній магістралі будинку подачу води біля 1,8 м³/год з напором 30 метрів матиме споживану потужність не більше 0,75 кВт.

Це легко пояснити. Глибинний насос не витрачає частину своєї потужності на всмоктування, як це робить поверхневий самовсмоктуючий насос, таким чином, вся потужність електродвигуна без втрат йде на створення необхідної подачі та напору в напірній магістралі.

У разі ж порівняння заглибних свердловинних насосів з поверхневими насосами з занурювальним ежектором, ця різниця стає ще помітнішою. Споживана потужність насосів з занурювальним ежектором забезпечують подачу 1,5 м³/год з напором 35 метрів (всмоктування з глибини 15 метрів) дорівнює вже 1,6 кВт. А у самих потужних насосів цієї серії споживана потужність складе 2-2,2 кВт.

Тобто за інших рівних умов глибинний насос матиме меншу потужність.

Рівень шуму

Електродвигун насосної станції охолоджується (найчастіше) потоком повітря від приводного вбудованого вентилятора, шум від лопатей якого і є причиною значної частини загального звукового фону при роботі станції. При установці станції в житлових приміщеннях це необхідно враховувати!

Варто відзначити, що видаваний шум від роботи поверхневих насосних станцій може різнитися залежно від виробника і використовуваних матеріалів (також існують насосні станції без вентилятора охолодження).

Видаваний шум від роботи поверхневих насосних станцій може різнитися залежно від виробника і використовуваних матеріалів

Видаваний шум від роботи поверхневих насосних станцій може різнитися залежно від виробника і використовуваних матеріалів

Електродвигун глибинного насоса охолоджується потоком омиваючої рідини. Шум виникає тільки від руху робочих органів насоса при контакті з рідиною, що перекачується. А з урахуванням того, що насос повністю занурений в набагато більш щільне середовище – воду, робота насоса практично безшумна.

Тобто глибинний насос видає на порядок менше шуму, ніж поверхневий. Якщо свердловина має кесон або колодязь закритий кришкою, почути шум від глибинного насоса практично неможливо.

Надійність

Що надійніше, насосна станція чи глибинний насос? Однозначної відповіді на це питання немає. Як правило, всі виробники, відомі і не зовсім, в насосах для побутового використання роблять робочі органи із зносостійкого пластику. Але це не так і погано. На хорошій воді, такі деталі можуть пропрацювати до 7-9 років без заміни (правда, при вдалому збігу багатьох факторів). А ті, на яких вказано, що насос (маючи на увазі насосну частину) повністю зроблений з нержавіючої сталі, повинні мати відповідну ціну. В іншому випадку насос гарантовано зроблений з нержавійки невисокого класу, з мінімальною товщиною стінки (як правило, це китайський виробник).

Матеріал робочих органів насоса впливає і на опір сухому ходу. За інших рівних, насос з робочими органами з нержавіючої сталі менш схильний до значних поломок у разі незначного сухого ходу (правда сухий хід до надійності прямого відношення не має, оскільки цей режим роботи є одним з найстрашніших для будь-якого насоса). Але торцеве ущільнення, швидше за все, доведеться міняти.

Але не це головне. Більше половини всіх насосів виходять з ладу через проблеми з електродвигуном. Саме тому багато виробників глибинних і поверхневих насосів, купують електродвигун у сторонніх перевірених виробників. Такі випадки кооперації аж ніяк не рідкісні сьогодні, і деякі компанії-виробники насосів вказують дві ціни на свої вироби: з власним електродвигуном і з покупним. Перевірити ж за зовнішнім виглядом якість електродвигуна, сьогодні практично не являється можливим. У кожному разі, при покупці уточнюйте, чи є тепловий захист електродвигуна.

При проблемах з напругою живлення у Вашому будинку, читайте паспорт виробу (повнота і грамотність якого теж побічно говорить про товар) і робіть свої висновки про необхідність використання стабілізатора.

Країна виробник

Не завжди можна орієнтуватися на країну-виробника. В останні роки широко впроваджена практика розмитнення вантажів з Азії в Європі. До України вони найчастіше надходять з шильдом «Made in Italy». Як перевірити? Справжній італійський виробник завжди має офіційний сайт англійською та/або італійською мовою (української як раз може і не бути) в зоні реєстрації it або com. Це перевірено особисто нами, і законність даного твердження здається на 100% логічною. Іншого поки не зустрічали. Будемо вдячні, якщо хтось переконає у зворотному. Проблема такого обладнання в непрогнозованому ресурсі. Насоси можуть працювати як кілька років, так і пару місяців. Хоча факт обману сам по собі неприємний.

Гарантійний термін

Краще звернути увагу на тих виробників, які заявляють мінімум 1,5 року (18 місяців) гарантійного терміну і вище. Гарантійний термін не залежить від типу насоса, але залежить від конкретного виробника.

Наявність сервісних центрів

Їх перелік повинен бути зазначений у гарантійному талоні, або вказаний на окремому аркуші (іноді на офіційному сайті). Перевірте, як далеко Вам доведеться їхати у разі проблем. Від типу насоса, це звичайно не залежить.

Наявність запасних частин в сервісному центрі

Як не дивно і це варто мати на увазі. Заради інтересу можна дізнатися, чи є в наявності, електродвигун для глибинного насоса, робочі колеса або дифузори на станцію, тощо. Трьох-хвилинного спілкування більш ніж достатньо.

Як уже згадувалося на початку цього матеріалу, немає однозначного висновку про надійність поверхневого або глибинного насоса. Але глибинний насос технологічно більш складний, це факт.

Зручність експлуатації та ремонту

У разі переносного варіанту використання, звертатися з насосною станцією легше – вона завжди під рукою. Найчастіше можна просто витягти всмоктуючий шланг з колодязя і перекинути на інше місце (басейн, озеро тощо), при цьому станція може залишитися і на місці (залежить від опору всмоктуючої магістралі).

 Поверхневий насос підрозуміває, що його роботу можна контролювати навіть візуально

Поверхневий насос підрозуміває, що його роботу можна контролювати навіть візуально

Глибинний насос доведеться діставати кожен раз. Це не дуже зручно. Але якщо установка насоса стаціонарна, то це не так актуально, насос доведеться діставати тільки по закінченні дачного сезону (і то, якщо будинком не користуються цілий рік).

Ті ж міркування відносяться і до ремонту. Поверхневий насос підрозуміває, що його роботу можна контролювати навіть візуально (людина з достатнім досвідом, зможе по звуку насоса діагностувати його некоректну роботу). Глибинний насос доводиться діставати з води, що пов’язано з великими трудовитратами.

У разі самостійного ремонту, що настійно не рекомендується, але тим не менш практикується повсюдно, проблем з розбиранням поверхневого насоса не виникне, в той час як з свердловинним занурювальним насосом можуть виникнути проблеми. Іноді потрібні спеціальні пристосування.

Поверхневий насос простіше обслуговувати.

Який насос складніше вкрасти?

Ми не могли обійти увагою цю місцеву (і не тільки в Україні) специфіку.

Зі свердловини або колодязя, витягнути побутовий глибинний насос з невеликої глибини можна без особливих проблем. Замок на колодязі не є перепоною. Насосна станція, найчастіше, знаходиться в приміщенні, куди проникнути набагато складніше (навіть чисто психологічно).

Дуже часто джерело водопостачання знаходиться досить далеко і не на власній ділянці. Стежити за занурювальним насосом в цьому випадку немає ніякої можливості. І саме тут на допомогу можуть прийти насосні станції з занурювальним ежектором. Станція розміщується в будинку (на ділянці) і від неї тягнуться дві труби до джерела, де встановлений занурювальний ежектор, який ніякої практичної користі, окрім як використання за призначенням, не представляє.

Ціна

Один цей критерій іноді здатний схилити чашу терезів. Ціна – це дуже важливо, це опосередкований показник якості обладнання (конкуренція на ринку водопостачання дуже жорстка, штучно завищених цін в масштабах ринку немає, це факт), але користуватися тільки одним цим критерієм, ні в якому разі не можна.

Без зайвих міркувань варто констатувати, що насосна станція найчастіше виявиться дешевшою глибинного свердловинного насоса.

Сьогодні на ринку представлена велика кількість різних виробників. Середня ціна звичайної насосної станції з гідроакумулятором 24 літра і реле тиску, потужністю 0,75 кВт, виявиться в межах 1000-3000 гривень (є й дорожчі станції з додатковим набором функцій). Нижня цінова межа відноситься до китайських і українських виробників, верхня – до європейських.

Звичайно, свердловинний глибинний насос більш технологічний і складний, в комплекті часто йде кабель і ПЗУ, що природно впливає на кінцеву ціну. Тим більше, що гідроакумулятор доведеться купувати додатково.

І найближчий і перевірений спосіб: Рекомендації сусідів, знайомих, колег.

Чим більше відгуків від різних людей про одне й те ж обладнання, тим краще. Звичайно, ми маємо на увазі джерела інформації, що заслуговують довіри.

З досвіду, обидва розглянутих варіанти пропрацюють приблизно однаковий термін; причому рідко який насос працює в наших реаліях більше 10 років. Звичайно, тут треба розуміти, однакові насоси, у двох різних місцях, пропрацюють різний час. Причин тут багато: перепади напруги, режими експлуатації, об’єм гідроакумулятора, якість живильного кабелю, якість води, що перекачується, тощо.

На нашу думку, будь-який побутовий насос, який пропрацював більше 6-7 років, заслуговує уваги. Якщо це не виняток, а правило, фірму-виробника даного насоса, можна сміливо рекомендувати знайомим – вони випускають надійне обладнання.

Який тип насоса вибрати в підсумку, вирішувати тільки Вам. Як сказано, безсумнівного фаворита тут немає. Але на практиці, найчастіше виходить так, що один з критеріїв вибору, превалює над іншими, тим самим, схиляючи чашу терезів на певний бік.


Ми хочемо допомогти Вам купити насос та підібрати насосне обладнання для власних потреб. Якщо у Вас виникли питання щодо насосів, насосного обладнання чи приладів опалення, то пропонуємо Вам скористатися нашими сервісами для допомоги у виборі обладнання, та для швидкого зв'язку з нашими менеджерами:
Індивідуальний підбір насоса Форма зворотнього зв Форма замовлення зворотнього дзвінка Інтернет магазин насосів Техномаш-Львів
Підібрати насос Написати нам Замовити дзвінок Магазин насосів

Купити насос у кредит